Uzaktan Eğitim Sürecine İlişkin Ebeveyn Rehberi

© Türk Psikologlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu

0%
*Bu yazı tahmini 6 dakika 38 saniye okuma süresine sahiptir.

Yazar : İmece    
         
         

 

Sevgili Aileler,

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreç erişkinlerin olduğu gibi çocukların da rutinlerini değiştirdi. Çocuklar için en önemli rutinlerden biri olan okul düzeni de bu süreçte geçici de olsa tamamen değişti, çocuklarımız bir süre evlerinden ve uzaktan eğitim yöntemiyle derslerini takip edecekler. Çocukların bu uzaktan eğitim sürecinden en etkili ve verimli biçimde yararlanmaları için sizlerle bazı ipuçlarını paylaşmak isteriz:

Genel Öneriler:

 1. Evin okula dönüşmesi ve evin kendi tanımından çıkması çocuk için anlaşılması zor olabilir. Bunun geçici bir süreç olduğunu hatırlatın. 
 2.  “Gerçek bir sınıf” ortamı olmadığını biliyoruz. Ancak çocuklara şu an neden bu eğitimi almak durumunda olduklarını açıkça anlatmak, zihinlerini netleştirir. Dersin başına oturmamakta direnen, bunun gerçek ders olmadığını söyleyen çocuklara önemli bir nedenle derslerin bir süre böyle yapılacağını, bunun gerçekten okul olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini uygun bir dille ve yaşına uygun olarak anlatın.
 3. Sabahları erken kalkma düzenini sürdürmeniz hem çocuğunuz hem sizin için yararlı olacaktır. Bunun için çocuğunuzun gece yatma saatini de düzenlemenizde fayda vardır.
 4. İlk günler bu öğrenme biçiminin kendisine nasıl hissettirdiğini öğrenmek onlara da iyi gelecektir. İfade etmekte zorluk yaşayan çocuklarımız için duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için resim, dans, yazı gibi seçeneklerle onlara yardımcı olun. 
 5. Yeni düzenlerine hemen alışmakta zorluk yaşayan çocuklar olabilir. Onlara zaman tanıyın. Neye ihtiyaç duyduklarını sormaktan ve uygulanması mümkün öneriler ise yerine getirmekten çekinmeyin. 
 6. Her günün sonunda programa uymasını takip edip ödüllendirmek, hafta bitiminde ise birlikte hedeflere ulaşma durumunu gözden geçirmek, motivasyonunu canlı tutmasına yardımcı olur.
 7. Çocuklar rutinlere ihtiyaç duyar.  Bu nedenle, hafta içi-hafta sonu rutinini bozmamaya özen gösterin. Hafta sonunda çocuğunuzun kendi başına ve aile bireyleriyle birlikte yapabileceği bu yeni düzene uygun, keyifli etkinlikler planlayıp yapın.

 

Derse Başlamadan Önce:

Derse başlamadan önce hareketli bir egzersiz ile öğrenmeye hazır hale gelmesini sağlayın.

 1. Derse hazırlanırken okula gitmeden önceki rutinlerini yapmalarını sağlayın. Elini yüzünü yıkaması, kahvaltı yapması, üstünü değiştirmesi, kitap, defter, kalem vs hazırlaması gibi...
 2. Ders saatlerine göre gün içindeki zamanlarını programlayın; yarım saat ders, yarım saat okuma, bir saat dinlenme gibi bir program yapmak, çocuğun sınırlarını bilmesini sağlar. Sınırlar çocuklar için güven demektir! Bu programı yaparken çocuğun görüşlerini almayı ihmal etmeyin.

Ders Esnasında:

 1. Uzaktan eğitim süreci esnasında mümkün olduğunca sessiz bir ortam ve dersi dinlemelerini sağlayacak fiziksel koşulları sağlayın.
 2. Dikkatlerinin dağıtacak oyuncak, tablet, bilgisayar gibi uyaranları kaldırın (bilgisayardan eğitim alanlar dışında).
 3. Sabahları EBA TV'den takip etmeleri gereken derslerin programını haftalık ders programı şeklinde birlikte hazırlayıp çalışma masasına koyun. Böylece zihinsel olarak hazırlanmalarına destek olabilirsiniz.
 4. Dersler başlamadan önce “keyifli dersler” gibi cümlelerle motive edin.
 5. Dersler bittikten sonra dinlenmeleri için zaman tanıyın. 45 dakikalık ders çalışma süreleri sonunda 5-15 dakikalık molalar verebilirsiniz.
 6. Ebeveyn olarak sınırları ve disiplini sağlayın. Uzaktan eğitim süreci devam ederken “Çok sıkıldım, çizgi film açalım” diyebilirler, bunu isteyebilirler ancak hakları olduğu kadar sorumlulukları olduğunu da hatırlatın ve neden o anda istediği şeylere izin vermediğinizi anlatın.
 7. Ara verildiği sırada gözlerini dinlendirmelerini önerin. Kitap okumak, televizyon izlemek gibi aktivitelerden kaçınılması zihnin yeniden öğrenmeye hazırlanmasını sağlar.
 8. Ders içeriklerinin aralarında kalkıp hareket etmesi, isterse kısa bir oyun, dans gibi aktivitelerle bir mola vermesi motivasyonunu arttırmada etkili olabilir. 

Bunların yanı sıra, tek odalı evlerde kalabalık ailede yaşayan, buna ek olarak teknolojinin avantajını kullanma olanağı olmayan, evinde tabletin ötesinde televizyonu dahi olmayan çocukların da eşit eğitim hakkına sahip olduğunu hatırlatarak dezavantajlı durumda olan çocuklar için de bir çalışmanın yapılmasının gerekli olduğunu vurgulamak isteriz.

 

 • Bilgilendirme ve Sorumsuzluk Beyanı

  Kürsü bölümüde yayımlanan yazı, metin, görsel ve sair içeriğin sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu bölümde yer alan içeriğin Türk Psikologlar Derneğinin kurumsal politika ve görüşleriyle uyumlu olması zorunlu değildir ve Kürsü'de yayımlanan içerik derneğin görüşlerini yansıtmaz.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.
>