Türk Psikologlar Derneği Ankara Psikososyal Destek Duyurusu

0%
*Bu yazı tahmini 4 dakika 5 saniye okuma süresine sahiptir.

               Türk Psikologlar Derneği’nden Psikososyal Destek Duyurusu

Ankara

Ülkemizde 15 Temmuz gecesi yaşanan olaylar hepimizde büyük üzüntü ve endişeye neden oldu. Türk Psikologlar Derneği olarak hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına dayanma gücü, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Kayıplar hepimizin kaybı, acı hepimizin acısıdır; tüm halkımızı derinden etkileyen bu olayın yarattığı acıyı yürekten paylaşıyoruz. Bu zor günlerde halkımıza gücümüzün yettiği tüm desteği vermeye hazırız.

Yaşadığımız bu olay gibi zorlu yaşam olaylarına doğrudan maruz kalanlar, tanık olanlar ve yardım edenler için travmatik olabilmektedir. Sosyal destek sistemlerinin harekete geçirilmesi, yaşananların arkadaş ve aileler ile paylaşılması, günlük yaşam rutinlerine mümkün olduğunca devam edilmesi, dayanışmanın sağlanması önemlidir. Böylesine ani ve beklenmedik bir olayın ardından aşağıdaki psikolojik tepkilerin bazıları yaşanabilir.

·Şok ve inkâr

·Endişe, korku, panik, öfke, suçluluk ve utanç duyguları

·Olayla ve durumla ilgili tekrar tekrar konuşma ihtiyacı ya da konuyu hiç açmama ve içe kapanma

·Olay hiç olmamış gibi davranma

·Kendini işe verememe, dikkat dağınıklığı, kafa karışıklığı ve unutkanlık

·Bedensel şikâyetler: baş, göğüs ve boyun ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi vb.

·Uyku sorunları: uyuma zorluğu ya da sürekli uyuma ihtiyacı, beklenmedik zamanda uyanma, kâbus görme gibi

·İştahta artış ya da iştahta aşırı azalma

·Aşırı enerji ve uyanıklık hali ya da bitkinlik ve enerjisizlik,

·Tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme

·Aklını yitirme korkusu

·Duygularını hissedememe ve donukluk

·Yaşamda kalmış olmakla ilgili suçluluk ve utanç duyguları

·İstenmeden akla gelen görüntü ve sesler,

·Travmatik olayların yeniden yaşanması, en acı ve sıkıntı veren anıların tekrar tekrar kişinin gözünün önüne gelmesi, seslerin kulağında yankılanması

·Kaçınma tepkileri: travmatik olayı hatırlatan mekânlardan ve insanlardan kaçınma ihtiyacı; travmatik olayı hatırlatabilecek her şeyden uzak durmaya çalışarak olup biteni unutma çabası; olayla ilgili medyadaki görüntü ve yorumlardan uzak durma çabası

·Yaşanan saldırıyı hatırlatan her tür ses, görüntü, his ve kokuya karşı aşırı irkilme ve buna eşlik eden yoğun bedensel tepkiler (çarpıntı, kasılma, terleme, uyku problemleri, odaklanamama vb.)

Tüm bu belirtiler olağandışı durumlara verilen normal tepkilerdir. Şikâyetlerin zamanla azalması beklenir ancak bazı kişilerde bu söz konusu olmayabilir. Zaman içinde azalmıyorsa ruh sağlığı uzmanlarından yardım alınması önerilmektedir. Türk Psikologlar Derneği olarak yanınızdayız. Öneri ve bilgilendirmelerimiz için aşağıda verilen telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Türk Psikologlar Derneği: Ankara Tel: 0(532) 727 81 28 (10.30-17.00 saatleri arasında)

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.