Liderlere, akademisyenlere, yorumculara ve medya mensuplarına çağrı

0%
*Bu yazı tahmini 1 dakika 23 saniye okuma süresine sahiptir.

Berkin Elvan\'ın cenaze töreninin ardından, önceki gün yapılan gösteriler sırasında İstanbul\'da karşıt iki grup arasında çıkan olayda silahla vurulan bir gencimiz ve Tunceli\'de kalp krizi geçiren bir polisimiz hayatını kaybetti. Burakcan Karamanoğlu\'nun ve Ahmet Küçüktağ\'ın ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Ülkenin içinde bulunduğu durumun açabileceği ruhsal yaraları, yaratabileceği toplumsal travmaları, gittikçe tırmanan şiddeti ve ayrımcılığı, artan toplumsal gerginliği, güvensizliği ve huzursuzluğu endişeyle karşılıyoruz; sarsılan güvenin yeniden inşası ve adaletin zamanında yerine getirilmesi konusunda ivedilikle sağduyu, işbirliği ve hassasiyet bekliyoruz.

Toplumu etkileyecek pozisyonda olan liderlere, akademisyenlere, yorumculara ve medya mensuplarına hakaret, aşağılama, dışlama ve ötekileştirme gibi şiddet ve ayrımcılık içerikli söylemler yerine barışa, birliğe, beraberliğe, toplumsal dayanışmaya ve duyarlılığa davet eden  söylemlerde ve icraatlarda bulunmaları konusunda biz psikologlar olarak çağrı yapıyoruz.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.