Klinik Psikoloji Diploması Tescilleri

YÖK'e başvuruda bulunabileceğiniz dilekçeler hazırlanmıştır.

0%
*Bu yazı tahmini 2 dakika 16 saniye okuma süresine sahiptir.

Üniversitelerin klinik psikoloji dalında yüksek lisans veya doktora programlarını tamamlamalarına rağmen diplomalarında "klinik psikoloji" yerine "uygulamalı psikoloji" ifadesi bulunduğu için bazı hak kayıpları ya da mağduriyet yaşayan meslektaşlarımızdan gelen destek talepleri doğrultusunda klinik psikoloji diploma tescili için YÖK'e verilmek üzere hukuk müşavirliğimizce iki ayrı dilekçe hazırlanmıştır.

Buna göre diplomada "uygulamalı psikoloji" ile birlikte alt dal olarak "klinik psikoloji" ifadesi de yer alan kişiler ile diplomada bu ifadelere yer verilmemiş olmasına karşın ders dökümünden yola çıkarak talepte bulunacak kişiler için iki ayrı dilekçe örneği bulunmaktadır.

docx

  "Uygulamalı psikoloji" ile birlikte "klinik psikoloji" ifadesi geçenler için dilekçe örneği

docx

  "Klinik psikoloji" ifadesi yer almayanlar için dilekçe örneği

Yüksek lisans ya da doktorasını klinik psikoloji alanında tamamlayıp diplomasında "psikoloji" ya da "uygulamalı psikoloji" yazan meslektaşlarımızın dilekçeleri ile 25 Aralık 2020 Cuma* gününe kadar (transkriptler ya da başvuruyu destekleyecek sair evrak da eklenerek) YÖK'e başvurmaları önerilmektedir. Başvurular YÖK'e doğrudan ya da PTT kanalıyla iadeli taahhütlü posta ile yapılabilir. Türk Psikologlar Derneğine gönderilen dilekçeler için herhangi bir işlem yapılamamaktadır. 

* 25 Aralık 2020 sonrası başvurabilecek meslektaşlarımızın kendileri için uygun bir zamanda başvurularını tamamlamaları da mümkündür. Son tarih önerisi, işlemlerin en kısa sürede tamamlanabilmesi amacıyla anılmıştır.

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.