17 Şubat Ankara Saldırısı

Basın Açıklaması

0%
*Bu yazı tahmini 5 dakika 46 saniye okuma süresine sahiptir.

 

17 ŞUBAT 2016 ANKARA SALDIRISIYLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

 

Ankara bir kez daha korkunç bir saldırının hedefi oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin servis araçlarına yönelik bu korkunç saldırıda hayatını kaybedenler için üzüntümüz çok büyük. Ölenlere rahmet, ölenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz. Yaralananlar için acil şifalar diliyoruz.

17 Şubat’ta gerçekleştirilen bu tür bir korkunç saldırı karşısında olaya maruz kalanların, yaralananların, şahit olanların yanında toplumdaki tüm bireylerin yoğun psikolojik tepkiler göstermesi beklendiktir. Yapılan tüm araştırmalar, özellikle insan eliyle kasıtlı bir şekilde gerçekleştirilen bu tür olaylar karşısında pek çok kişinin kaygı, çaresizlik, üzüntü, umutsuzluk, ayrışma (sanki olayı kendi yaşamıyormuş gibi hissetme veya hissizlik), uyku ve iştah sorunları, aşırı irkilme, öfke, olayı sık sık düşünme veya yeniden yaşıyormuş gibi olma, içe çekilme, olayı konuşmaktan kaçınma gibi tepkiler verdiğini ortaya koymaktadır.

Bireysel olarak verilen tepkileri yanında, bu tür olaylar tüm toplumu da derinden sarsmaktadır. Bu korkunç saldırı Ankara’da gerçekleştirilse de, etkisi tüm Türkiye’de hissedildi ve hissedilmeye de devam edecektir. Ne yazık ki zaman zaman hafiflese de ülkemiz on yıllardır yoğun bir çatışmanın içindedir. Bu çatışma binlerce kişinin ölümüne, on binlercesinin yaralanmasına ve yüz binlercesinin göç etmesine neden olmuştur. HİÇBİR TOPLUM YILLAR SÜREN BÖYLESİ BİR ÇATIŞMA KARŞISINDA SAĞLIKLI KALAMAZ VE MUTLU BİR TOPLUM OLAMAZ. BU ÖLÜMLERİN, YARALANMALARIN VE GÖÇLERİN ACISINI TÜM TOPLUM OLARAK ÇEKMEKTEYİZ. NE YAZIK Kİ BUGÜN ÜLKEMİZ DERİN ACILARLA SARSILMAKTA, İNSANLAR UMUTSUZLUK İÇİNE DÜŞMEKTEDİR. AYNI ZAMANDA ÇATIŞMA NEFRETİ VE AYRIŞMAYI KÖRÜKLEMEKTE, İSTİSNASIZ HER ÖLÜM ŞİDDET SARMALINI GÜÇLENDİRMEKTEDİR. ÖLENLER İÇİN BİR TARAFTAN AĞITLAR YAKILIRKEN, BİR TARAFTAN DA İNTİKAM YEMİNLERİ EDİLMEKTEDİR. YILLAR SÜREN BU ÇATIŞMANIN NEDEN OLDUĞU NEFRET KUŞAKLARI AŞARAK TOPLUMU KOPUŞUN VE AYRIŞMANIN EŞİĞİNE GETİRMİŞTİR.

Psikologlar olarak bu şiddet sarmalı karşısında kaygılıyız, üzgünüz ve kızgınız. Ancak çaresizlik ve umutsuzluk içine düşmek istemiyoruz. Bunun için bir an önce bir şeyler yapılmalıdır. Toplumsal sorunların karşılıklı anlayışla, temel insan hakları çerçevesinde konuşularak çözülmesi için herkesi göreve çağırıyoruz. SİLAHIN, ÖLDÜRMENİN, YOK ETMENİN VE NEFRETİN SORUNLARI DERİNLEŞTİRMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMADIĞINI GÖSTEREN SAYISIZ ÖRNEK VARDIR. BİR AN ÖNCE ŞİDDET SARMALINDAN UZAKLAŞILMALIDIR. ÇÜNKÜ HİÇBİR ŞEY İNSANLARIN HAYATINDAN VE ESENLİĞİNDEN DAHA DEĞERLİ VE KUTSAL DEĞİLDİR. Şiddet sarmalından uzaklaşmak için herkese büyük görevler düşmektedir. HERKESİ SAĞDUYUYA VE SORUNLARI KONUŞARAK ÇÖZMEYE DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ.   Özellikle medyaya sesleniyoruz: Toplumsal bir iyileşme için medyanın toplumsal ayrışmayı körüklemesi kaçınılmaz olan söyleminden uzak durması, savaşı ve öldürmeyi kutsayan bir dil yerine barışçı bir dil kullanması gerekmektedir.

Daha önceki açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi, toplumsal barışa ulaşmada üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için, Türk Psikologlar Derneği olarak, yaşanan olayın yarattığı travmatik tepkilerle başa çıkmada halkımıza destek olmaya hazırız. İlgili devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleriyle de dayanışma içinde olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

17 ŞUBAT ANKARA SALDIRISINDAN ETKİLENENLER

Kendiniz ya da çocuklarınız için psikolojik desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ve/veya ihtiyacı olduğunu bildiğiniz birileri varsa 1030-1700 saatleri arasında aşağıda verilen telefon numaralarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Türk Psikologlar Derneği

 

Ankara Tel: 0(532) 727 81 28   

 

İzmir Tel: 0(232) 422 12 24

 

İstanbul Tel: 0(553) 407 17 53

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.